XII Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”

XII Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”

Głównym organizatorem konkursu Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” jest Stowarzyszenie Polonistów przy Wydziale Polonistyki UJ. Celem konkursu jest, m.in. popularyzacja wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz wiedzy z zakresu kultury i historii narodowej oraz doskonalenie umiejętności poprawnej pisowni polskiej. W etapie szkolnym Konkursu z  klasy VII i VIII wzięło udział 18 uczniów. Patronat nad tym przedsięwzięciem objęła pani dyrektor – Anna Żołyniak, a koordynatorkami były panie: Magdalena Czado i Anna Pałys.  Tekst dyktanda skupiony był wokół Melchiora Wańkowicza - pisarza, dziennikarza, reportażysty i publicysty, ponieważ Sejm Rzeczpospolitej Polskiej mianował go patronem bieżącego roku w 50. rocznicę śmierci literata.

Treść dyktanda pt. To i owo o autorze „Tędy i owędy”   przybliżała sylwetkę prozaika: Był na pewno nietuzinkowym reportażystą i nie byle jakim dziennikarzem. Nieczęsto wspomina się, że stworzył hasło reklamowe dla Polskich Linii Lotniczych i chwytliwy slogan „Cukier krzepi”, ale była też „najeżona” wyrazami z trudnościami ortograficznymi: W tekstach pisanych ze swadą daje świadectwo wielkiej historii nierzadko z przymrużeniem oka, a jako arcygawędziarz snuje opowieści o przeżyciach zwykłych ludzi. Nie brak w nich humoru bądź przezabawnych anegdot, szczególnie gdy twórca kreuje się na kpiarza i prześmiewcę.

W etapie wojewódzkim może wziąć udział uczeń, który uzyskał najwyższą liczbę punktów w eliminacjach szkolnych, jednak nie mniej niż 80% punktów możliwych do uzyskania.

Gratulujemy: Jessice Drąg i Oliwii Zając, które uzyskały taki wynik i zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego.