Dzień Głośnego Czytania

Dzień Głośnego Czytania

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła”

Wisława Szymborska

29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Data ta nie jest przypadkowa, bowiem tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska.

W oddziałach przedszkolnych naszej szkoły kładziemy szczególny nacisk na kontakt dzieci z książkami już od najmłodszych lat. Sale przedszkolne wyposażone są w kąciki czytelnicze, w których codziennie maluchy przeglądają bajki i słuchają wybranej książki w ramach naszego „Kwadransa z bajką”.

W Dniu Głośnego Czytania odwiedziliśmy Bibliotekę Komunalną, gdzie przedszkolaki poznały pracę bibliotekarza oraz rolę książek w życiu dzieci. Maluchy wysłuchały bajek czytanych przez panią kierownik Magdalenę Horbowy i otrzymały upominki zachęcające do częstego odwiedzania biblioteki.

Zachęcamy również rodziców do codziennego czytania dzieciom książek bowiem  wiek przedszkolny to niepowtarzalny okres w rozwoju człowieka. Jest to czas, w którym kształtują się jego nawyki, w tym czytelnicze.

Korzyści, jakie dają dziecku nasze wspólne z nim czytanie:

- Czytanie baśniowych opowieści to wspaniały sposób na spędzanie czasu z dzieckiem tworzenie bliskiej relacji.

- Dzięki bajkom dziecko wiele się uczy.

- Fascynujące historie budzą w maluchu wiele emocji. Dziecko dowiaduje się czym jest lęk, smutek, gniew-czyli stany, które przeżywa także w świecie realnym.

- Baśniowa rzeczywistość wspaniale rozwija dziecięcą wyobraźnię.

- Czytanie poszerza także wiedzę o świecie, bo śledząc losy książkowych bohaterów, dziecko dostrzega różne ludzkie zachowania i ich konsekwencje. Uczy się także wrażliwości, współodczuwania oraz tego, jak odróżnić dobro od zła.

- Codzienne czytanie maluchom rozwija ich język który stanowi podstawę do myślenia w tym również myślenia matematycznego. Dziecko słuchając czytanej bajki nabywa umiejętności uogólniania, porównywania i wnioskowania.

Czytajmy dzieciom…!