Narodowe Czytanie w szkolnym radiowęźle.

Narodowe Czytanie w szkolnym radiowęźle.

Narodowe Czytanie w szkolnym radiowęźle.

„Kiedy myśl słowa tajemną odgadnie, Wtenczas odpowiedź będzie w sercu – na dnie”.

Wrzesień to czas powrotu do szkoły i nauki. Trudno wyobrazić sobie naukę bez czytania. Wzorem ubiegłych lat zespół szkolnego radiowęzła z opiekunem p. Bożena Lotycz, w odpowiedzi na zaproszenie Pary Prezydenckiej, zorganizował akcję „Narodowe Czytanie”.
10.września 2024 r. w ramach trzynastej odsłony Narodowego Czytania uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły wysłuchali fragmentów „Kordiana”, dzieła wielkiego polskiego poety Juliusza Słowackiego.

Juliusz Słowacki jest najsławniejszym, obok Adama Mickiewicza, Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Kamila Norwida, wieszczem polskiego romantyzmu.  O Słowackim, „największym mistrzu rymów polskich” poeta Zygmunt Krasiński napisał, że „Jego imię przetrwa, dopóki języka polskiego stanie”.

Dramat „Kordian” Słowacki napisał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego. Arcydzieło polskiego romantyzmu zostało po raz pierwszy wydane sto dziewięćdziesiąt lat temu, w1834 roku. Autor przedstawił wizję historii, w której dobro walczy ze złem, a prawda z kłamstwem. Ale na pierwszym planie umieścił polskiego patriotę z jego tęsknotą za wolną ojczyzną. „Kordian” to historia młodzieńca, który z apatycznego i nieszczęśliwie zakochanego romantyka zamienia się w gotowego do działania i poświęceń Polaka.

Narodowe Czytanie profesjonalnie poprowadziła redaktor naczelny radiowęzła Maryla Karpińska. Okolicznościowy list Prezydenta Rzeczypospolitej Polski Andrzeja Dudy odczytała Wiktoria Furtak. Pan Prezydent, zachęcając do udziału w Narodowym Czytaniu „Kordiana”, podkreślił aktualność przesłania tego wielkiego dzieła. „Kordian” jest opowieścią o naszej historii i naszej współczesności. Mówi o tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach  i złudzenia – do klęski.

Po odczytaniu listu Prezydenta radiosłuchacze wsłuchali się w słowa wieszcza. W znakomitą podróż po świecie polskiej literatury zaprosili nas kolejni lektorzy. Na początek p. Dyrektor Anna Żołyniak przeczytała Prolog „Kordiana”.

Następnie Arek Horbowy i Marcin Gala zaprezentowali fragment pierwszego aktu dramatu: bajkę wiernego sługi Grzegorza.

Na finał naszego narodowego czytania ks. Proboszcz Jacek Chochołek przeczytał słynny monolog głównego bohatera Kordiana na szczycie góry Mont Blanc.