,, Ulmowie - Błogosławieni z Markowej”
autor: Lotycz Bożena dodano: odsłon: 210
- marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dzień ten związany jest z tragicznym losem rodziny Ulmów oraz ukrywających się z ich pomocą Żydów. 24 marca 1944 roku zostali oni zamordowani przez Niemców we wsi Markowa na Rzeszowszczyźnie. W tym roku mija 80 lat od tych wydarzeń.
Zespół szkolnego radiowęzła przygotował audycję, w której przybliżył radiosłuchaczom historię rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z pobliskiej Markowej.
Święto państwowe, którego celem jest upamiętnienie wszystkich tych, którzy z narażeniem życia udzielali Żydom pomocy podczas niemieckiej okupacji, ustanowione zostało z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy w 2018 roku. We wstępie do stosownej ustawy czytamy:
„W hołdzie Obywatelom Polski – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”.
Data wybrana na dzień pamięci nawiązuje do historii Józefa i Wiktorii Ulmów, ich dzieci: ośmioletniej Stanisławy, sześcioletniej Barbary, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego, półtorarocznej Marii i nienarodzonego dziecka (Wiktoria była w zaawansowanej ciąży) oraz ośmiorga Żydów, których Ulmowie przez dwa lata ukrywali na poddaszu swego domu w Markowej.
W 1995 roku Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, przyznawanym przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Otrzymują go osoby, które w czasie II wojny światowej ratowały Żydów. Za ich ukrywanie tylko w okupowanej przez Niemców Polsce groziła kara śmierci.
- września 2023 roku, po blisko dwudziestoletnim procesie beatyfikacyjnym, dekretem papieża Franciszka, Ulmowie zostali ogłoszeni Błogosławionymi Kościoła katolickiego.
Uczniowie wysłuchali opowieści pt. „Co widziały drzewa” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej O/ Rzeszów. To opowieść o miłości, dobroci i zwykłej ludzkiej solidarności. Rodzina Ulmów bierze pod swoją opiekę Żydów. Historia rodziny Ulmów jest przekazana w sposób niestandardowy. W pięknie narysowanej animacji widzimy na poły bajkową krainę, w której występują Drzewa i Wiatr. W tej opowieści to oni są narratorami. Te elementy przyrody, Drzewa i Wiatr, zadziwione ludzkim okrucieństwem, starają się zrozumieć tragedię, która miała miejsce w domu Ulmów. I w tej snutej przez nich opowieści, w tym nieśpiesznym dialogu, w tych bajkowych sceneriach odnajdujemy sposób na przekazanie najmłodszym historii tej niezwykłej rodziny.