„PAMIĘĆ W NAS WIECZNIE TRWA”

1. marca 2024 r. w Kościele Parafialnym pw. Św. Mikołaja i Matki Bożej Częstochowskiej w Rokietnicy, z inicjatywy Dyrektor Szkoły p. Anny Żołyniak, odbyła się uroczystość patriotyczna w 81. rocznicę pacyfikacji wsi Rokietnica. Podczas nabożeństwa Gorzkich Żali i mszy św. ks. Proboszcz Jacek Chochołek modlił się w intencji 45 mieszkańców naszej miejscowości zamordowanych podczas akcji pacyfikacyjnej 8 marca 1943 r.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokietnicy zaprezentowali montaż słowno – muzyczny pt. ,,Pamięć w nas wiecznie trwa”. Ósmoklasiści: Amelia Bała, Jakub Flejszar, Wojciech Gaweł, Jakub Gołębiowski, Karol Kijanka,  Kornel Kość, Oliwia Lizun, Mateusz Lonc, Weronika Potoczny, Julia Przepłata, Miłosz Sykała, Amelia Totoś, Tomasz Winiarz, Klaudia Zając oraz Arek Horbowy z kl. V i Karina Prawecka z kl. VI pod kierunkiem nauczycieli: p. Bożeny Lotycz, p. Lidii Kapłon i p. Magdaleny Czado, dali pokaz swoich umiejętności wokalnych i recytatorskich. W ich artystycznym przekazie wybrzmiało głośno wołanie o pokój i zgodę jako największe wartości gwarantujące pomyślny rozwój naszego narodu, tak okrutnie doświadczanego w swojej historii.

Występ uświetnił poczet sztandarowy Szkoły, w skład którego wchodzili Martyna Karpińska, Maryla Karpińska, Faustyna Karpińska i Sebastian Pająk. Młodzi artyści przypomnieli tragedię sprzed 81 lat i zapewnili o pamięci uczniów i nauczycieli. Podkreślili potrzebę kultywowania pamięci narodowej, która jest fundamentem naszej narodowej tożsamości. Nawiązali do czasów współczesnych pełnych zagrożeń, konfliktów, podziałów i braku zrozumienia. Wezwali do pielęgnowania fundamentalnych dla ludzi wartości, jak: wiara,  miłość, przyjaźń, nadzieja i tolerancja, które są gwarantami pokoju.

Uczniowski występ w kościele parafialnym spotkał się z dużym zainteresowaniem licznie przybyłych mieszkańców.