,,Polski Grudzień”- 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego.

„13 grudnia”

,,To ciało gwoździe w dłoniach ma,
Nad ciałem krąży czarna wrona
Jak całun jest grudniowa noc.
O patrz! Ojczyzna twoja kona.”

13.12 .2023r. na antenie szkolnego radiowęzła została wyemitowana audycja ,,Polski Grudzień”, w której uczniowie przypomnieli tragedię polskiego narodu  sprzed 42 lat. Zaś długą przerwę wypełniły utwory muzyczne poświęcone grudniowej rocznicy.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981r. władze kierowane przez  generała Wojciecha Jaruzelskiego wprowadziły, niezgodnie z obowiązującym prawem, stan wojenny  na terenie całej Polski. Komunistyczna władza wypowiedziała wojnę własnemu narodowi.

To dramatyczne w historii Polski wydarzenie poprzedziły fale niepokojów społecznych: protesty, strajki i niezadowolenie z narastającego kryzysu gospodarczego. Społeczeństwo zorganizowało się w Niezależnym Samorządowym Związku Zawodowym „Solidarność”.

Wprowadzony stan wojenny  ograniczał swobodę poruszania się. Wprowadzono godzinę milicyjną (od 22.00 do 6.00 rano), cenzurę korespondencji, przerwano łączność telefoniczną. Zakazano organizowania wszelkiego rodzaju zgromadzeń, rozpowszechniania wydawnictw, czasopism, zakazano strajków i akcji protestacyjnych.

Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce potępił cały demokratyczny świat. Otuchy i wiary uciemiężonemu narodowi dodawał największy z Polaków - Święty Jan Paweł II, Patron naszej szkoły. Papież zdecydowanie poparł „Solidarność”. Podnosił rodaków na duchu i budził nadzieję. Władze Polski wzywał do poszanowania praw człowieka pracy. Apelował o dialog, uwolnienie uwięzionych, nieprzelewanie bratniej krwi. Głosił moralne zwycięstwo narodu. Podkreślał, że Polacy jako naród mają prawo do rozwiązywania problemów wewnętrznych w duchu własnych przekonań, zgodnie ze swoją kulturą i tradycją narodową.

Pomimo terroru władzy wybuchały protesty i strajki robotnicze. Były one tłumione przez ZOMO, milicję, Służbę Bezpieczeństwa i wojsko. 16 grudnia 1981 roku podczas pacyfikacji górniczego protestu w kopalni „Wujek” zginęło dziewięciu górników, a 20 zostało rannych. “Solidarność” nie poddała się, przystąpiła do działalności podziemnej.

Stan wojenny w Polsce trwał 586 dni, został odwołany 22 lipca 1983 roku. Przy okazji kolejnej grudniowej rocznicy pamiętamy o poświęceniu i ofierze wielu naszych rodaków walczących w podziemnej Solidarności o lepszą, sprawiedliwą przyszłość. Nadzieja, która ich nie opuszczała, zaowocowała nową, wolną Polską.

Emitowane przez szkolny radiowęzeł audycje służą kształtowaniu postaw patriotycznych młodych odbiorców, budzeniu poczucia przynależności do narodowej wspólnoty, upamiętniają ważne rocznice z historii Polski i sławnych Polaków. Dla wszystkich uczniów stanowią ważne lekcje historii Polski.