Wycieczka do Rzeszowa

3 listopada 2023r. 26 uczniów z klas VII i VIII pod opieką p. Dyrektor Szkoły Anny Żołyniak, p. Bożeny Lotycz i p. Alicji Brudek wzięło udział w wycieczce do Rzeszowa. Celami wyjazdu było spotkanie z muzyką poważną w wyjątkowym miejscu, jakim jest filharmonia oraz zwiedzanie Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” i zapoznanie się z jego ekspozycjami z różnych dziedzin nauki.

W Filharmonii Podkarpackiej uczniowie wysłuchali koncertu w wykonaniu Orkiestry  Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej pod batutą p. Justyny Kwarcińskiej.

W programie znalazły się piękne utwory L. van Beethovena, F. Mendelssohna ,E. Griega i C. Saint-Saënsa.

Było to pierwsze spotkanie naszych uczniów z takim rodzajem muzyki. Duże wrażenie wywarł na nich także imponujący gmach filharmonii.

Następnie udali się do Podkarpackiego Centrum Nauki ,,Łukasiewicz”.  ,,Powierzchnia budynku Centrum to ok. 6,5 tys. m kw., z czego przestrzeń wystawiennicza zajmuje ok. 3 tys. m kw. Ekspozycja obejmuje prawie 200 interaktywnych eksponatów rozmieszczonych na trzech piętrach oraz na zewnątrz budynku. Każdy może tu znaleźć coś interesującego, związanego z jego zainteresowaniami. Podstawowa ekspozycja prezentuje w prosty sposób wiedzę naukową jako wzajemnie powiązane i przenikające się trzy tzw. mikroobszary, pod hasłami:

1. Świat Wokół Nas- czyli to, co naturalne - przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne, chemiczne, budowa materii ożywionej i nieożywionej, systemy ekologiczne;
  2. Nasza Cywilizacja- czyli to, co ludzkość wytworzyła korzystając z własnych umiejętności i pozyskanej wiedzy - artefakty, technika i technologia, matematyka, kultura;
  3. My, Ludzie- czyli, jak funkcjonuje organizm człowieka - zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze, rozum - logiczne myślenie.”

Uczniowie i opiekunowie z dużym zainteresowaniem zwiedzili ekspozycje i wystawy Centrum. Dodatkową atrakcją było oglądanie pracy lotniska w Jasionce z tarasu widokowego.

Do fotorelacji wykorzystano sprzęt zakupiony z programu laboratorium przyszłości.