Lekcja historii w szkolnej Izbie Pamięci.

15 maja 2023 r. w szkolnej Izbie Pamięci odbyła się lekcja historii klasy V poświęcona tematowi „Społeczeństwo w czasach pierwszych Piastów”. Muzealne pomieszczenia wprowadziły uczniów w klimat minionych czasów. Zgromadzone w Izbie eksponaty były pomocne przy omawianiu zajęć ludności wsi i grodów sprzed wieków. Nastrojowość pomieszczeń, różnorodne zadania i kalambury sprawiły, że lekcja przebiegała bardzo sprawnie a uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem. Zapoznali się z życiem codziennym, zajęciami i obowiązkami poszczególnych stanów społecznych na wsi i w grodzie. Piątoklasiści poznali też sylwetki dwóch pierwszych kronikarzy polskich: Galla Anonima i Wincentego Kadłubka. W tej części lekcji uczniowie przeglądali szkolne kroniki zapoznając się z techniką dokumentowania wydarzeń historycznych. Do uczniów przyłączyła się również obecna na lekcji Dyrektor p. Anna Żołynia. Kroniki bez reszty pochłonęły uczniów; odnaleźli siebie  na fotografiach z początków swojej edukacji, czytali notki traktujące o wydarzeniach z życia szkoły. Niekiedy byli zaskoczeni, gdy na zdjęciach sprzed lat rozpoznawali swoich rodziców jako uczniów naszej szkoły.
Niektórzy uczniowie z klasy V spróbowali swoich sił w roli kronikarzy sporządzając zapis z przebiegu lekcji muzealnej.

Oto fragmenty uczniowskich zapisków kronikarskich:

„ Nasza pani z historii Bożena Lotycz zorganizowała dla klasy ciekawą lekcję w Izbie Pamięci. Usadziła nas w starodawnych drewnianych ławkach, w których uczyły się nasze prababcie. …W czasie lekcji Pani wymyślała nam zagadki  z udziałem eksponatów znajdujących się w Izbie. Bardzo mnie ta zabawa zaciekawiła, wszyscy odgadywaliśmy, co należało do chłopów, kupców, rycerzy. Zobaczyliśmy na żywo, jakimi sprzętami pracowali nasi przodkowie. Następnie przeglądaliśmy wraz z Panią Dyrektor kroniki  szkolne. Moim zdaniem ta lekcja była ciekawa i pouczająca. Cieszę się, że nasza szkoła posiada taki skarb,  jakim jest Izba Pamięci”.

Martyna Kijanka

,,Na lekcji historii rozmawialiśmy o grodzie w Gnieźnie i jego mieszkańcach. Oprócz tego dowiedzieliśmy się jak powstało rycerstwo. Były też zadania, podczas których rozpoznawaliśmy  stany społeczne w średniowieczu. Ja byłem kupcem, więc wziąłem wagę, Karina była rzemieślnikiem, więc miała gliniany garnek. Sebastian był chłopem, więc wybrał cep a Hubert był rycerzem i wybrał miecz. Oliwka z Kamilą  opowiadały do czego służył cep i z jakich części się składał.”

Mateusz Socha

,,Na lekcji mówiliśmy, jak wyglądał gród w Gnieźnie i kto ustanawiał prawa. Głównym tematem było życie   i obowiązki mieszkańców państwa . Mówiliśmy również o rycerzach. Zabawiliśmy się również w kalambury, w których cztery osoby wylosowały karteczki z nazwami różnych zawodów i trzeba było dobrać odpowiedni przedmiot powiązany z dana rolą społeczną.”

Dawid Tarasowski

,,… w czasie lekcji w nowo otwartej Izbie Pamięci Pani od historii przedstawiała nam przedmioty znajdujące się   w pomieszczeniu. I tak poznałem przedmioty codziennego użytku z dawnych czasów…. Te zajęcia podobały mi się dlatego, że były inne niż zwykle, a owe rzeczy były wykonane ręcznie. Z pewnością polecę to miejsce kolegom i koleżankom z innych miejscowości..”

Piotr Grzeszczak