Warsztaty z pisania pisanek

Izba Pamięci powstała z myślą o przybliżaniu społeczności szkolnej naszej lokalnej tradycji i historii. Kierując się tym, zaprosiliśmy do Izby Pamięci Panią Elżbietę Dykas, która od lat zajmuje się rękodziełem ludowym. Odwiedziła ona Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Rokietnicy 30 marca 2023 roku. Poprosiliśmy naszego gościa, aby nauczył uczniów klasy siódmej wykonywania tradycyjnej pisanki. Pani Elżbieta najpierw zademonstrowała  pisanki, jakie sama wykonuje. Mogliśmy podziwiać wykonane przez nią pisanki malowane akwarelami, skrobanki i w ażurowe wzory. Wszystkie były piękne oraz  zachwycały kunsztem i precyzją wykonania.

W pracowni Laboratoria przyszłości nasz gość zademonstrował siódmoklasistom, jak wykonuje się pisanki batikowe.

Metoda ta polega na nanoszeniu rozgrzanego wosku na skorupkę jajka za pomocą szpilki. Pokryte woskiem jajko jest barwione, następnie osuszone i ponownie nakłada się wosk. Czynność ta jest powtarzana na każdym zastosowanym kolorze. Na końcu usuwamy wosk i odkrywamy wzory. Uczestniczący w warsztatach uczniowie przekonali się, że choć sposób zdobienia jajek woskiem jest trudny, to daje ogromną satysfakcję. Większości  udało się napisać woskiem swoją pierwszą  pisankę.

Mam nadzieję, że dzisiaj, kiedy tradycja malowania czy pisania jajek na Wielkanoc zanika a do zdobienia ich  kupujemy gotowe barwniki czy naklejki, bo tak szybciej i łatwiej, warsztaty przyczynią się do kultywowania tego pięknego zwyczaju a nasi uczniowie zmobilizują się do wykonania  własnoręcznie zdobionych pisanek w domu.
Do fotorelacji z warsztatów wykorzystano sprzęt zakupiony z programu laboratorium przyszłości.