IZBA PAMIĘCI

IZBA PAMIĘCI

W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II została poszerzona o nowe pomieszczenia, ekspozycje i eksponaty szkolna Izba Pamięci. Inicjatorem tego przedsięwzięcia była Dyrektor szkoły p. Anna Żołyniak. Chcąc w szczególny sposób upamiętnić 80. rocznicę pacyfikacji wsi Rokietnica, z wielką determinacją czyniła zabiegi, aby można było zrealizować ten projekt.

Realizację tego przedsięwzięcia p. Dyrektor powierzyła nauczycielom: Bożenie Lotycz i Lidii Kapłon, którym służył pomocą informatyczno-techniczną wicedyrektor szkoły p. Dariusz Balicki. Do nich należało przygotowanie ekspozycji. Zrobiły to w sposób tematyczny bazując na  zasobach posiadanych oraz pozyskanych jako darowizna od mieszkańców i uczniów. Do zbiorów Izby Pamięci dołączone zostały eksponaty z kącika muzealnego przekazane przez p. Joannę Skupień.

Dzięki przychylności Wójta Gminy Rokietnica p. Witolda Szajnego, który poparł ideę powstania takiego miejsca, dofinansował realizację projektu i skierował ekipę pracowników do położenia paneli podłogowych i wykonania prac wykończeniowych, zamierzenie udało się zrealizować. Z ekipą przydzieloną przez p. Wójta współpracował, a część prac wykończeniowych wykonał samodzielnie konserwator szkolny p. Waldemar Kapłon. Ideę stworzenia w szkole Izby Pamięci w obecnym jej kształcie wsparł również ks. Proboszcz Jacek Chochołek, który przekazał wiele cennych eksponatów z zabytkowego kościoła parafialnego, aby wzbogacić ekspozycję poświęconą religijnemu  i duchowemu życiu mieszkańców parafii Rokietnica.

Na apel Dyrektor szkoły pozytywnie odpowiedzieli rodzice uczniów. P. Marcin Prawecki jako pierwszy zadeklarował pomoc i wykonał piękne drewniane wejście wiodące do Izby Pamięci. Z kolei absolwent szkoły p. Marcin Stysiał wykonał z metalu napis „IZBA PAMIĘCI”, a p. Grzegorz Malec już po raz kolejny wyciął piękne styropianowe litery na cytaty. Wielu rodziców i nauczycieli wykazało zrozumienie i wsparło inicjatywę. Ich nazwiska zostały umieszczone na liście darczyńców w Księdze Pamiątkowej Szkoły. Były też osoby, które wykazały się dużą życzliwością, jak panie Alicja Koniuszy, Maria Fludzińska czy Teresa Łanda, które chętnie dzieliły się posiadanymi materiałami ikonograficznymi, informacjami i dokumentami. Szczególnie zaangażowała się p. Alicja Koniuszy. Pomagała w pozyskiwaniu informacji, dokumentów i zdjęć oraz docieraniu do rodzin ofiar pacyfikacji.

Panie B. Lotycz i L. Kapłon szczególnie  skupiły się na pomieszczeniu poświęconym rocznicy pacyfikacji, w którym znalazły się opracowane przez nie plansze tematyczne: „Działalność konspiracyjna mieszkańców Rokietnicy podczas II wojny światowej”, „Przebieg represyjnej akcji pacyfikacyjnej Rokietnicy 8 marca 1943r.”, „Ofiary akcji pacyfikacyjnej w Rokietnicy 8 marca 1943r.”, „Główni działacze rokietnickiej placówki nr 7 ZWZ -AK” oraz mapka opracowana przez J.E. Wielgosza ,,Drogi działania przedstawicieli jarosławskiego Gestapo oraz policji i nacjonalistów ukraińskich w czasie akcji pacyfikacyjnej-mordu dokonanego na mieszkańcach Rokietnicy w dniu 8 marca 1943r.”

W kolejnym pomieszczeniu znalazła się ekspozycja poświęcona Patronowi szkoły Janowi Pawłowi II. Na tle fototapety przedstawiającej ołtarz główny zabytkowego kościoła parafialnego znalazły się przedmioty kultu religijnego przekazane przez ks. Proboszcza. W kąciku dworskim upamiętniającym ostatnich właścicieli majątku ziemskiego w Rokietnicy nadal znajduje się rekonstrukcja salonu pałacu Uznańskich.

Trzecie pomieszczenie składa się z części szkolnej, części obrazującej życie wsi i przemiany zachodzące w niej na przestrzeni ubiegłego wieku oraz ekspozycji zatytułowanych „Trudny wiek XX”. W urządzanie ekspozycji zaangażowali się też uczniowie.

 Efekt działań wszystkich osób zaangażowanych w realizację projektu można  podziwiać od dn. 11. marca 2023r. Zgodnie z zamysłem inicjatorów i wykonawców przedsięwzięcia, tego dnia szkolna Izba Pamięci została oficjalnie otwarta przez Dyrektora Szkoły Annę Żołyniak   i Wójta Gminy Witolda Szajnego podczas uroczystych obchodów 80. rocznicy pacyfikacji wsi Rokietnica i Czelatyce. Izba będzie służyć kultywowaniu tradycji oraz pamięci lokalnych bohaterów i ludzi zasłużonych dla naszej miejscowości. Z jej zasobów będą korzystać uczniowie szkoły, kadra pedagogiczna i mieszkańcy. Podwoje szkolnej Izby Pamięci są otwarte dla wszystkich zainteresowanych historią Rokietnicy i gości odwiedzających naszą szkołę.
Do fotorelacji podczas przegotowywania Izby Pamięci wykorzystano sprzęt zakupiony z programu laboratorium przyszłości.