#LaboratoriaPrzyszłości -pomagamy zwierzętom przetrwać zimę.
autor: Dariusz Balicki dodano: odsłon: 665 Laboratoria przyszłości
#LaboratoriaPrzyszłości -pomagamy zwierzętom przetrwać zimę.
Uczniowie klas V- VI na zajęciach techniki wykonali karmniki dla ptaków na czas nadchodzącej zimy. Karmniki zostały wykonane z drewna, tworzywa sztucznego oraz metalu. Wszyscy wykazali się pomysłowością. Samodzielnie wykonany karmnik dla ptaków to nie tylko ogromna pomoc dla zwierząt w okresie zimy poprzez dostarczenie odpowiednio przygotowanej dla nich karmy, ale równocześnie podglądnięcie jakie ptaki korzystają z naszej „stołówki”.
Każdy ptak ma swoje ulubione przysmaki:
Słonecznik. Odpowiada wielu gatunkom ptaków. Przysmakiem jest łuskany, ale na targowiskach można kupić ciemne, drobne ziarna słonecznika w łupinkach (np. przeznaczone do produkcji oleju). Z wydobyciem z nich tłustych nasion radzą sobie nawet małe dzioby sikorek bogatek
Orzechy. Są doskonałe. Skorupy wystarczy lekko rozłupać młotkiem, a głodomory wydłubią sobie nasiona z zakamarków łupin. Na takie jedzenie skuszą się sikory, wróble, grubodzioby i sójki.
Słonina. Jest substytutem tłustych nasion oleistych. Najlepiej zawiesić ją na mocnym drucie, na dość wysokiej i cienkiej gałęzi, ale w taki sposób, by nie dostały się do niej koty. Słoninę warto ponacinać na brzegach, wówczas ptaki wykorzystają ją do ostatniego kęsa. Uwaga: produkt ten szybko jełczeje, więc co dwa tygodnie trzeba zawiesić świeży kawałek.
Kule przetopionego smalcu. Zamiast słoniny możemy wywieszać zwykły smalec (bez soli!) zmieszany z nasionami
Płatki owsiane, kasze, pszenica, żyto lub owies to przysmaki ziarnojadów (np. wróbli i mazurków). Może być także siemię lniane, chociaż ono zjadane jest najmniej chętnie. Do karmnika z taką karmą przychodzą też inne ziarnojady - szczygły i czyżyki, które w naturze preferują np. nasiona ostów i olszy.
Obierki i kawałki jabłek to przysmak kwiczołów.
Owoce cisa możemy wysypywać dla kosów. Ptaki te chętnie zjadają je także prosto z krzewów.
Miejsce mocowanie karmnika ma duże znaczenie.
Powinniśmy przygotować odpowiednie miejsce dla ptaków, które będziemy dokarmiać. Należy zabezpieczyć karmę przed warunkami atmosferycznymi, tak aby nie zamokła. Karmnik jest nie tylko „stołówką” dla ptaków, ale również miejscem odpoczynku.
Pamiętajmy, że nie tylko my lubimy przypatrywać się ptakom, które przylatują na „obiad”. Obserwują je również koty i inne drapieżniki, które widzą w nich smaczny kąsek. Wobec tego karmnik powinien być zlokalizowany tak, aby przylatujące zwierzęta były bezpiecznie.
foto galeria