Radiowcy uczcili ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
autor: Lotycz Bożena dodano: odsłon: 155 Ocalić od zapomnienia
1-go marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zespół szkolnego radiowęzła zaprezentował szkolnej społeczności audycję „Niezłomni, Niezwyciężeni”. Audycję przygotowali i prowadzili piątoklasiści Maryla Karpińska, Nikola Kędzior, Karol Kiper i Filip Olchowy oraz Jakub Godzień i Kacper Koniuszy z kl. VIII, pod kierunkiem p. Bożeny Lotycz. Przekazem historycznym, poezją i piosenką radiowcy uczcili pamięć żołnierzy walczących z rosyjską okupacją Polski po II wojnie światowej.
Żołnierze Wyklęci byli to polscy patrioci, którzy walczyli z okupantem niemieckim przez całą wojnę jako żołnierze podziemnej armii polskiej. Gdy po wojnie nasz kraj zagarnęła Sowiecka Rosja i narzuciła Polakom obcą komunistyczną władzę, oni - prawdziwi obrońcy Ojczyzny byli prześladowani i mordowani przez nowego rosyjskiego okupanta i służących mu polskich zdrajców. Podjęli więc kolejną nierówną, partyzancką walkę o wyzwolenie Polski spod obcego panowania. Bo tak przysięgali, bo tak nakazywał im żołnierski honor. Zdradzeni przez sojuszników: Anglików i Amerykanów, nie złożyli broni, nie poddali się. Ostatni z nich, sierżant Józef Franczak pseudonim „Lalek”, zginął z rąk komunistycznych funkcjonariuszy bezpieczeństwa 21 października 1963 roku. Ci bohaterscy obrońcy Ojczyzny za swoją nieugiętą postawę i heroiczne poświęcenie zapłacili wysoką cenę. Z rąk Rosjan i polskich zdrajców – komunistów zginęło 20 tysięcy najwierniejszych synów i córek naszej Ojczyzny. Ci, którzy nie zginęli w walce, byli wywożeni na Syberię, więzieni, torturowani, głodzeni, pozbawiani praw, poniżani, nazywani zdrajcami. Komunistyczni oprawcy represjonowali a nierzadko również mordowali ich najbliższych: dzieci, żony, rodzeństwo, rodziców.
Zostali przez tzw. władzę ludową wyklęci. Komunistyczny reżim w Polsce robił wszystko, aby zginęła pamięć o Żołnierzach Niezłomnych. Dopiero w 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ten sposób uczczono pamięć bohaterów wymazywanych przez dziesięciolecia z kart historii Polski. Pierwszy dzień marca jest szczególnie symboliczny dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia. 1-go marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie został wykonany wyrok śmierci na siedmiu polskich patriotach kierujących podziemną walką o wolną i suwerenną Polskę.
Nasi radiowcy przypomnieli, że pamięć i wdzięczność bohaterskim i Niezłomnym Żołnierzom Wyklętym są winne władze naszego państwa, cały naród polski, my wszyscy. Cześć ich pamięci!