SZKOŁA PAMIĘTA
autor: Bożena Lotycz dodano: odsłon: 188 Ocalić od zapomnienia
Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki to czas zadumy i wyciszenia. Czas, który poświęcamy pamięci tych, którzy odeszli. Kwiaty i światełka, które zapalamy na grobach są symbolem, a zmarli żyją w nas, w naszej pamięci – dopóty, dopóki ich wspominamy. Nie tylko ci najbliżsi nam - zmarli krewni i przyjaciele, ale również nauczyciele, którzy się trudzili ucząc i wychowując naszych rodziców i dziadków. Zmarli kapłani z naszej parafii, pochowani na rokietnickim cmentarzu. To także polegli za naszą wolność, jak ofiary pacyfikacji naszej miejscowości, partyzanci, żołnierze spoczywający na rokietnickiej nekropolii.
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rokietnicy po raz trzeci zgłosiła swój udział w ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”, mającej na celu wspomnienie i upamiętnienie osób, którzy zapisali się w ogólnonarodowej i lokalnej historii, bohaterów naszej wolności, zasłużonych dla danego miejsca, regionu, społeczności. Zainicjowana w 2019 r. akcja odbywa się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy tych, którzy odeszli. Nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.
W ramach inicjatywy młodzież naszej szkoły pod kierunkiem p. Bożeny Lotycz - szkolnego koordynatora akcji przygotowała gazetkę tematyczną.
Zespół szkolnego radiowęzła przygotował i wyemitował audycję pt. „Nie wszystek umrę”, wspominającą postaci zmarłych pedagogów rokietnickiej szkoły.
Uczniowie uporządkowali znajdujący się k. szkoły pomnik ofiar Zbrodni Katyńskiej z naszej miejscowości.
W dniach poprzedzających Święto Zmarłych uczniowie klas ze swoimi wychowawcami odwiedzali rokietnicki cmentarz, wspominając mieszkańców naszej miejscowości, którzy oddali swoje życie za wolność Ojczyzny.
- października szóstoklasiści z wychowawcą p. Bożeną Lotycz zapalili symboliczne znicze na grobach zmarłych nauczycieli i księży naszej parafii oraz na mogile ofiar pacyfikacji wsi w 1943 r.