* Program Rozwoju Czytelnictwa

Od września nasza szkoła uczestniczy w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, w związku z tym  uczniowie biorą udział w różnych działaniach promujących czytelnictwo.

Jednym z nich był konkurs poetycki o patronie szkoły związany z  VI rocznicą nadania szkole imienia Jana Pawła II. Głównym  jego celem było przybliżenie uczniom idei i wartości głoszonych przez patrona szkoły. Uczniowie zostali poproszeni o zapoznanie się się z postacią papieża, jego nauczaniem, biografią poprzez przeczytanie dostępnych publikacji na temat ojca świętego.  Na lekcji języka polskiego uczniowie z klasy V, VI i VII przypomnieli sobie o wyznacznikach liryki, o roli środków artystycznych w wierszu, zaznajomili się z wypowiedziami Jana Pawła II. Przeczytali wiersze napisane przez uczniów naszej szkoły we wcześniejszych latach.  Następnie  spróbowali  samodzielnie napisać wiersz poświęcony naszemu patronowi.

Do polonistki wpłynęło 48 tekstów poetyckich.  Spośród nich -  jury w składzie: p. Magdalena Czado, p. Elżbieta Koprowicz i p. Anna Pałys  - wybrały 23 wiersze, które zostały zgłoszone do XI edycji Gminnego Konkursu Papieskiego pod hasłem „ Nie lękajcie się”.

Nagrodę  otrzymali:

II m Milena Tetich – kl.7 i Filip Olchowy kl.5

III mAmelia Totoś

Wyróżnienie:

Emilia Deptuch, Kamil Domański, Wiktoria Furtak, Tomasz Gaweł, Jakub Gołębiowski,  Maryla Karpińska, Nikola Kędzior,  Kacper Kozioł, Wiktor Strzelec, Michał Stysiał , Krzysztof Warzocha.

Szkolne jury szczególnie wyróżniło dwa wiersze:

Maryli Karpińskiej  z kl.5 i Amelii Totoś  z kl. 6

za świeże, proste i dziecięce spojrzenie na postać patrona naszej szkoły.

Poniżej prezentujemy te utwory. Zachęcamy do przeczytania pozostałych liryków, są one dostępne w bibliotece szkolnej i gminnej.  Życzymy miłej lektury.

Amelia Totoś

„KTO TO?”

Ojciec Święty

Chodził zawsze uśmiechnięty

Karol Wojtyła

Nie zostawiłby rannego nawet motyla

Papież kochany

Zawsze był Bogu oddany

Patron nasz

Patrzy z nieba co poczynasz

Dziękujemy za jego zasługi

Dziękujemy za jego słowa

Które zostaną w naszych sercach i głowach :

„Nie lękajcie się”

Maryla Karpińska

„Być jak patron”

Janie Pawle II, patronie mojej szkoły,

Tak jak Ty - chcę

Pomagać każdemu w potrzebie.

Tak jak Ty - chcę

Nie tylko naśladować

Twoje dobre czyny,

ale pomagać bliźniemu

z miłością, pokorą i poświęceniem.

Tak jak Ty – chcę

być otwartym na drugiego człowieka.

Dostrzegać w bliźnim swojego brata.

Chcę - codziennie

Pamiętać Twoje rady: