X Narodowe Czytanie w SP w Rokietnicy
autor: Bożena Lotycz dodano: odsłon: 233
Szkoła Podstawowa w Rokietnicy po raz kolejny dołączyła do grona szkół, instytucji i stowarzyszeń, które czynnie poparły apel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wspólne czytanie narodowej literatury. Organizacji akcji Narodowe Czytanie w naszej szkole tradycyjnie podjął się zespół szkolnego radiowęzła.
6. września 2021 r. w radiowej audycji do wspólnego czytania wszystkich uczniów zaprosiła p. Dyrektor Anna Żołyniak. Opowiedziała o historii tej akcji, a także zarekomendowała utwór wybrany do tegorocznego Narodowego Czytania: dramat Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej”. Uczniowie klasy VII, którzy zgłosili się do udziału w czytaniu: Milena Tetich, Amelia Wota, Aneta Maj, Marlena Strzelec, Magdalena Dragan, Mateusz Koniuszy i Mateusz Świerczek, przedstawili na radiowej antenie fragmenty dzieła pani Zapolskiej. Radiowcy z klasy VIII: Jakub Godzień, Kacper Koniuszy i Alan Kurzydło zadbali o stronę techniczną radiowego przekazu. Szkolnym koordynatorem akcji Narodowego Czytania była opiekun radiowęzła p. Bożena Lotycz.
Narodowe Czytanie wybitnych dzieł polskich pisarzy ma już 10-letnią tradycję. Jego ideą jest popularyzacja dzieł polskiej literatury, promocja kultury żywego słowa a także tworzenie dobrych relacji międzypokoleniowych. Akcja organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku, została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, Trylogii Henryka Sienkiewicza, „Lalki” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Sienkiewicza, „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Lekturą Narodowego Czytania ubiegłego 2020 roku była „Balladyna” Juliusza Słowackiego.
W tym roku podczas jubileuszowej, dziesiątej edycji tej szczytnej akcji czytaliśmy „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. To dramat, który piętnuje obłudę i zakłamanie, ale także daje uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzny”, czyli obłudy, hipokryzji i zakłamania, na trwałe weszło do polskiego języka potocznego.
Gabriela Zapolska napisała „Moralność pani Dulskiej” w 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny. Cechuje go komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych i silna wymowa społeczna. Wystawiany od 1906 roku na scenach największych polskich teatrów, odnosił też sukcesy za granicą. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. „Moralność pani Dulskiej” weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Na podstawie dramatu Zapolskiej powstały również filmy. Ekranizacja „Moralności pani Dulskiej” z 1930 roku jest uznawana za pierwszy polski film dźwiękowy.
Czytajmy polską literaturę, czerpmy z niej wiedzę o naszej pięknej historii i kulturze. Mieliśmy w przeszłości i mamy również współcześnie wielu wspaniałych pisarzy i poetów. Ich dorobkiem literackim możemy śmiało pochwalić się przed całym światem.