13 grudnia zapal Światło Wolności.

13 grudnia zapal Światło Wolności.

 

 

39 lat temu - w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. władze komunistyczne Polski kierowane przez generała Wojciecha Jaruzelskiego wprowadziły stan wojenny na terenie całego kraju. Stan wojenny ograniczał swobodę poruszania się, wprowadzono godzinę milicyjną, cenzurę korespondencji, przerwano łączność telefoniczną. Internowano tysiące działaczy związkowych i opozycjonistów. Zakazano organizowania wszelkiego rodzaju zgromadzeń, rozpowszechniania wydawnictw, czasopism, zakazano strajków i akcji protestacyjnych, przerwano naukę w szkołach i na wyższych uczelniach.

Stan wojenny trwał 586 dni, do 22 lipca 1983 roku. Komunistyczne władze zawiesiły wydawanie prawie całej prasy, zmilitaryzowały radio, telewizję i duże zakłady przemysłowe. Strajki i masowe protesty zostały zakazane. Tam, gdzie mimo to spontanicznie wybuchały, były tłumione przez wojsko i milicję. Między innymi 16 grudnia podczas pacyfikacji górniczego protestu w kopalni „Wujek” odział specjalny milicji zamordował dziewięciu górników, a dwudziestu zostało rannych.

Dopiero w 2011 roku, wiele lat po przemianach demokratycznych w Polsce, Trybunał Konstytucyjny orzekł, że dekrety wprowadzające stan wojenny były niezgodne z prawem.

Trzy lata temu Instytut Pamięci Narodowej zainicjował akcję społeczną „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Nawiązuje ona do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy, ale też inni mieszkańcy Wolnego Świata, wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. Aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami, w oknach stawiano symboliczne świeczki. Do podobnego gestu jedności z żyjącymi w realiach stanu wojennego, w odezwie do narodu amerykańskiego wezwał wtedy ówczesny prezydent USA Ronald Reagan. -„ Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia przynoszą dzielnemu narodowi polskiemu niewiele radości. Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. Na pierwsze przejawy wolności rządzący odpowiedzieli brutalną siłą, zabójstwami, masowymi aresztowaniami i utworzeniem obozów internowania – powiedział  w bożonarodzeniowym orędziu. Świece zapalane w oknach amerykańskich domów miały symbolicznie wołać o sprawiedliwość i być aktem protestu – „… za sprawą panoszącego się zła pojawiła się groźba, że światła całego świata zgasną. Niech płomień milionów świec w naszych domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”– apelował amerykański prezydent.

W akcie solidarności z cierpiącymi rodakami również Jan Paweł II nakazał, by w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie pojawiło się symboliczne światełko. Ojciec Święty przez cały czas trwania stanu wojennego wspierał działającą w podziemiu opozycję a na polu dyplomatycznym zabiegał o niezaognianie konfliktu i unikanie ofiar.

W tym roku inicjatywę IPN poparli, deklarując zapalenie symbolicznej świeczki w oknach, szefowie wielu instytucji rządowych, samorządowych, społecznych i kościelnych. Po raz trzeci – w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - „Światło Wolności” zapłonie przy Krzyżu Papieskim na pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Zapali je o godz. 19.30 prezes  Instytutu Pamięci Narodowej. W poprzednich latach w uroczystości brał udział Prezydent RP Andrzej Duda, który objął akcję swoim patronatem. Niektóre  instytucje wyświetlą na swoich gmachach animację „Światło Wolności”. Także Instytut Pamięci Narodowej O/Rzeszów zaprasza wszystkich do zapalenia symbolicznego światła „w realu” lub w Internecie. W ten sposób możemy uczcić pamięć ofiar komunistycznego reżimu w okresie stanu wojennego: zastrzelonych przez milicję, śmiertelnie pobitych na komisariatach, pomordowanych przez tajną policję polityczną, a także zmarłych z powodu braku opieki medycznej. Szkoła Podstawowa w Rokietnicy od wielu lat współpracuje z rzeszowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej i bierze udział w akcjach przez niego organizowanych. Zapalmy 13.Grudnia o godz. 19.30 w oknach naszych domów symboliczne „Światelko” dla uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego i tych wszystkich rodaków, którzy wywalczyli wolność i suwerenność Polski.