Witajcie Świetliki

Witajcie Świetliki

    WITAJCIE ŚWIETLIKI

 

Drodzy uczniowie nadszedł  czas rozłąki, mamy nadzieję, że nie na długo. Cały ten czas będziemy w kontakcie. Wiemy, że macie lekcje online oraz dużo nauki, ale gdybyście się czasem nudzili to zachęcamy do wspólnej  zabawy.

Na początek przypominamy o podstawowych zasadach dbania o własne zdrowie.

4 sposoby  jak przeciwdziałać przeziębieniu

Jesień to czas chłodnych wieczorów, zmarzniętych dłoni, przemoczonych skarpetek, zakatarzonych nosków... Brzmi znajomo? Naukowcy podają, że nawet najzdrowsze dzieci bywają przeziębione przynajmniej 6 razy w roku! Poznaj zatem, jak uniknąć jesiennych infekcji.

Najwięcej witaminy...

...płynie prosto z cytryny. A do tego sok malinowy, miód... Tak przyrządzona herbatka nie tylko rozgrzeje, ale pomoże zwalczyć infekcję dzięki przeciwzapalnemu działaniu jej składników. Nie zapominajmy również o codziennych porcjach owoców i warzyw – jesienią szczególnie sprawdzą się świeżo wyciskane, cytrusowe soki. Kolorowe, zdrowe, pełne witamin zapobiegną infekcjom o wiele skuteczniej niż jakiekolwiek lekarstwa. 

Profilaktyka, naturalnie!

Zamiast czekać na rozwój choroby – zwalcz ją w zarodku. Pomogą Ci w tym sprawdzone domowe metody. Syrop z cebuli, pędów sosny, napar z lipy, szałwii czy maść majerankowa to zdrowe i naturalne zamienniki aptecznych specyfików.

Woda zawsze zdrowia doda

Na skutek ogrzewania pomieszczeń, powietrze staje się wysuszone – a to sprzyja rozwojowi wirusów oraz podrażnia śluzówkę dróg oddechowych. Mieszkanie nawilżysz dzięki zamontowaniu odpowiednich, np. elektrycznych nawilżaczy lub,  po prostu, kładąc na kaloryferze mokry ręcznik. Nie zapominajmy również o systematycznym wietrzeniu pomieszczeń. A po powrocie do domu obowiązkowe mycie rąk – w zatłoczonych miejscach nie trudno złapać wirusa.

Sen

Po spacerze, kubku herbaty z cytryną, w wywietrzonym pomieszczeniu. W okresie zachorowań zadbaj o zdrowy i odpowiednio długi sen. Regeneracja organizmu w czasie snu pozwala mu na zebranie sił, dzięki którym skutecznie zwalczysz chorobę!

Aby czas spędzony w domu był dla Was przyjemny i wartościowy nauczyciele świetlicy proponują w tym tygodniu propozycje zabaw.

Mąka 

Ten biały puch sprawdza się znakomicie w zabawach usprawniających zdolności małych paluszków. A ile przy tym frajdy! 

  • Rysowanie na mące– na talerzyk lub tackę wsypujemy warstwę mąki. Dziecko rysuje wodząc palcem po dnie naczynia.
  • Masa solna– z połączenia mąki z solą i wodą powstaje masa solna (szklanka mąki, szklanka soli i pół szklanki wody). Zabawę dla dziecka może stanowić sam proces przygotowania masy – mieszanie, ugniatanie, zanurzanie rąk i wręcz taplanie się w tworzącej się masie. Zabawą może być także tworzenie z masy solnej różnych stworów, figurek, przedmiotów. Masa ta jest bardzo plastycznym materiałem do prac, które można utwardzić poprzez wypiekanie, a następnie udekorować za pomocą farb.
  • Mąkolina– z połączenia mąki pszennej z olejem (4 szklanki mąki i pół szklanki oleju) tworzy się masa przypominająca swą konsystencją piasek. Zabawy z wykorzystaniem mąkoliny to uczta dla zmysłu dotyku, a wraz z foremkami (do piaskownicy albo do ciasta) stanowi wspaniałe przypomnienie lata.
  • Gniotki– po wsypaniu mąki do balona powstaje tzw. gniotek, czyli kuleczka zmieniająca swoje kształty pod wpływem dotyku. Warto ją odrobinę ożywić np. dorysowując oczy, usta i dokładając zwariowaną czuprynę np. z włóczki.

 Ziarna 

Ryż, groch, fasola, kawa, ciecierzyca, pieprz… Jest wokół nas bardzo wiele ziaren i ziarenek, które możemy wykorzystać w zabawie z dzieckiem stymulując zmysł dotyku, wzroku, a nawet słuchu.

  • Akcja segregacja– wsyp przynajmniej dwa rodzaje ziaren do miski i poproś dziecko, aby je posegregowało. To wyzwanie dobrze sprawdza się w przypadku maluchów. Starsze dzieci mogą zainteresować się przenoszeniem np. ziarna fasoli na łyżce z jednej miski do drugiej rozstawionej w odległości 2-3 metrów. Dużą przyjemność sprawia także samo dotykanie ziaren i ich przesypywanie.
  • Grzechotki– wsypując ziarna do jakiegokolwiek plastikowego lub metalowego opakowania po kosmetykach czy żywności stworzysz znakomity instrument domowej roboty. Możesz poeksperymentować z dzieckiem i stworzyć grzechotki o odmiennych dźwiękach wsypując inną ilość lub rodzaj ziaren.
  • „Wyklejziarnki”– przyklejając różnorodne ziarna do papieru można stworzyć zaskakujące arcydzieła. Ziarenka mogą stanowić całość jak i element prac plastycznych (np. ziarna kawy uzupełniają postać narysowanej wcześniej dziewczynki i stają się guzikami przy sukience).

Miłej zabawy życzą
Wychowawcy świetlicy