Świetlica szkolna

Świetlica szkolna


W tym tygodniu  proponujemy Wam zabawy na chłodne dni. Mamy nadzieję, że nie będzie ich za dużo, ale lepiej być przygotowanym. Nie potrzeba do tego specjalnych materiałów. Wystarczą przedmioty codziennego użytku, aby zapewnić sobie dzień pełen wrażeń.

Teatr ze skarpetek.

Dziurawe lub samotne skarpetki znajdą się chyba w każdej górze prania.

Guziki mogą być oczami postaci grających w skarpetkowym teatrze.

Kilka nici, wstążek, sznurków…

 

Rysowanie na balonie

Weź balon i zacznij na nim rysować zabawną minkę lub coś innego. Następnie powoli dmuchaj i obserwuj, jak zmienia się rysunek. Może to być dla kogoś zagadka. Najlepiej do rysowania nadają się mazaki permanentne, czyli takie, które się nie zmywają.

 

 Gniotek

Do zrobienia tej zabawki najlepiej się nadaje balon, z którego już uszło powietrze. Wstaw do jego otworku lejek i powoli napełnij go mąką najlepiej ziemniaczaną. Zawiąż otworek i dowolnie ozdób swojego stworka, który pod naciskiem potrafi przybierać różne kształty i zabawne minki.

Zabawy słowne

Wiele ciekawych i rozwijających zabaw da się poprowadzić zwyczajnie poprzez rozmowę. Trzeba tylko uzgodnić jej temat. Do najpopularniejszych tego typu gier należy tzw. gra w słówka. Wymyślamy jakieś słowo, najczęściej rzeczownik, a następnie gracze muszą znaleźć wyraz zaczynający się na jego ostatnią literę. Potem ostatnia litera nowego wyrazu staje się pierwszą i tak w kółko. Aby urozmaicić grę, można zawęzić pole poszukiwań wyrazu na daną literę tylko do przedmiotów znajdujących się w pobliżu albo widocznych z okna.

Na przykład:

 deszcz zegar rower rak książka arbuz

 

Zabawy słowne

Wymyślamy długi wyraz. Następnie w określonym czasie układamy jak najwięcej wyrazów, które się w nim ukryły

 

 Na przykład:

 lokomotywa

lok, kok, motyw, mak, lot, tom, mol

 

Woreczek czarodzieja

Znajdź kilka przedmiotów (np. piłeczka, lalka, klocek, kocyk) i schowaj je do dużego worka. Zaproś do zabawy np. rodziców lub rodzeństwo. Wkładając rękę do worka nie patrząc, co jest w środku tylko za pomocą dotyku rozpoznajcie, co to może być.

 

Dziękujemy za udział w konkursie „Mój miś” .

Zwycięzcami zostali:

Elena Zając klasa I,
Olivia Zając klasa IV,
Mateusz Socha klasa III.
Dyplomy oraz nagrody zostaną wręczone po powrocie do szkoły. Gratulujemy!

                                                                                                             

Życzymy miłej zabawy
Wychowawcy świetlicy