BIBLIOTEKA SZKOLNA ZDALNA

BIBLIOTEKA SZKOLNA ZDALNA

Drodzy uczniowie klas 4-8.Biblioteka Szkolna Zdalna wita Was ponownie! Kochani, wakacje już za pasem i powoli zbliżamy się do końca naszych spotkań online. Czekamy już jednak z niecierpliwością na spotkania z Wami w szkole i w Bibliotece Szkolnej w nowym roku szkolnym. A oto kolejna garść zabaw czytelniczych dla Was.

Psychozabawa

CZY MOGĘ BYĆ DOBRYM PRZYJACIELEM?
Zaznacz odpowiedzi, które najlepiej charakteryzują Twoje postępowanie w różnych sytuacjach. Pamiętaj, że to jest to zabawa. Dzięki niej możesz dowiedzieć się czegoś o sobie, otrzymać pewne ogólne wskazówki.

  1. Gdy spotykam koleżankę lub kolegę, to...
  2. pierwszy mówię cześć
  3. czekam, aż mnie pozdrowi
  4. udaję, że nikogo nie widzę
  5. Gdy dyskutuję o czymś z kolegą, to....
  6. często przyznaję mu rację
  7. słucham, co ma do powiedzenia, ale i tak nie zgadzam się z nim
  8. uważam, że mam zawsze rację
  9. Jestem zazdrosny o swoją najlepszą koleżankę/kolegę
  10. nie
  11. tak
  12. czasami
  13. Gdy komuś pomogę, to...
  14. wystarczy mi jego uśmiech
  15. oczekuję, że i on mi pomoże
  16. mówię, w jaki sposób on może mi pomóc
  17. Lubię poznawać nowe osoby
  18. tak
  19. czasami
  20. nie
  21. Jestem nieśmiała/nieśmiały
  22. nie
  23. czasami
  24. tak
  25. Gdy chcę się czegoś dowiedzieć o koleżance/koledze, to:
  26. pytam go o to
  27. czekam, aż sam/sama mi to powie
  28. słucham plotek
  29. Często się śmieję
  30. tak
  31. czasami
  32. nie

A teraz oblicz, ile razy zakreśliłeś każdą z odpowiedzi.

Liczba odpowiedzi A: ___

Liczba odpowiedzi B: ___

Liczba odpowiedzi C: __

Czy możesz być dobrym przyjacielem?

Jeśli zaznaczyłeś 5-8 razy odpowiedź

A: Jesteś dobrym kolegą. Odnosisz się przyjacielsko i z szacunkiem do innych. Szanujesz cudze opinie. Jesteś wesoły i dobry dla innych. Jesteś lubiany. Masz zadatki na dobrego przyjaciela.

Jeśli zaznaczyłeś 5-8 razy odpowiedź

B: Nie łatwo nawiązujesz kontakty z innymi. Do ludzi odnosisz się nieufnie. Trudniej będzie znaleźć Ci przyjaciela. Ale głowa do góry! Trochę uśmiechu i dobroci dla innych, a z czasem pójdzie Ci lepiej!

Jeśli zaznaczyłeś 5-8 razy odpowiedź

C: Warto popracować nad sobą. Zapewne masz kłopoty w kontaktach z koleżankami i kolegami. Niestety inni mogą odnieść wrażenie, że nie chcesz się z nimi zaprzyjaźnić. Uśmiechaj się do innych i częściej rozmawiaj z innymi, a na pewno znajdziesz przyjaciela. Warto nad sobą trochę popracować. Umiej być przyjacielem!

Jak zjednywać sobie przyjaciół?

1.Uśmiechajcie się.

2.Rozmawiajcie.

3.Szanujcie się.

4.Pomagajcie sobie.

5.Dzielcie się.

6.Troszczcie się.

Jeżeli ktoś cię nie lubi -zastanów się:

1.Czy czasem sam sobie na to nie zasłużyłeś?

2.Czy on nie ma racji?

3.Co możesz zrobić, aby zmienił o tobie zdanie?

4.Jak on widzi całą sprawę?

5.Czy ogólnie jesteś lubiany?

KOLEŻANKA, KOLEGA CZY PRZYJACIÓŁKA, PRZYJACIEL

Na co dzień otoczeni jesteśmy różnymi ludźmi. W szkole, w domu, na podwórku czy na wakacjach, wszędzie spotykamy inne osoby i często nawiązujemy z nimi relacje koleżeńskie lub przyjacielskie. Z niektórymi znamy się długo, innych znamy krócej i wciąż poznajemy nowe osoby. Mówimy często: to mój znajomy, to mój kolega, to mój przyjaciel. Czy wiemy jednak czym różni się koleżeństwo od przyjaźni? Najprościej mówiąc koleżeństwo łączy nas w okolicznościach, na które nie mamy wpływu. Mamy znajomych i kolegów w klasie, w bloku , na podwórku, w drużynie sportowej, na wakacjach, Z niektórymi mówimy sobie tylko „cześć”, z innymi rozmawiamy czy spotykamy się częściej, niektórych bardziej lubimy. Spośród tych wszystkich kolegów i koleżanek, czy znajomych z biegiem czasu sami wybieramy sobie jednego czy kilka osób, z którymi szczególnie często spędzamy czas i na których zawsze możemy liczyć. Nazywamy ich przyjaciółmi. Ale, aby nazwać kogoś prawdziwym przyjacielem potrzeba dużo czasu na wzajemne poznanie się, poznanie swoich zainteresowań, poglądów. Z przyjaciółmi dzielimy się swoimi tajemnicami, pomagamy sobie w trudnych sytuacjach. Przyjaciel to ktoś, komu można zaufać.

KOLEŻEŃSTWO

  • Wspólne uczestnictwo w jakimś większym lub mniejszym zespole ludzi,
  • Rodzaj więzi, która wynika z przynależności do danej grupy np.: kolega z tego samego podwórka,
  • Bezinteresowność,
  • Szczerość,
  • Życzliwość,
  • Wyrozumiałość
  • Solidarność,
  • Cierpliwość
  • Gotowość do wspólnej zabawy

PRZYJAŹŃ

  • Pomoc w trudnych chwilach,
  • Wzajemne zwierzania,
  • Akceptacja drugiego człowieka -widzenie w nim dobra,
  • Poznawanie siebie dzięki drugiej osobie,
  • Przyjemność ze wspólnie spędzanego czasu,
  • Wierność,
  • Lojalność,
  • Bycie ze sobą na dobre i na złe
  • Powierzanie sobie sekretów.

Opowieść o gwoździach ... 

Usiądź wygodnie i przeczytaj tę historię...

Pewnego razu, był sobie chłopiec z bardzo trudnym charakterem. Jego ojciec dał mu paczkę gwoździ i powiedział mu, żeby przybijał jeden gwóźdź do płotu w ogrodzie za każdym razem, gdy straci cierpliwość lub pokłóci się z kimś. Pierwszego dnia chłopiec przybił 37 gwoździ do płotu w ogrodzie. W następnym tygodniu chłopiec nauczył się kontrolować i liczba wbitych gwoździ malała z dnia na dzień. Chłopiec odkrył, że łatwiej jest mu kontrolować się, niż przybijać młotkiem gwoździe do płotu. W końcu nadszedł dzień, w którym chłopiec nie przybił ani jednego gwoździa do ogrodowego płotu. Poszedł do ojca i powiedział mu, że tego dnia nie musiał wbić żadnego gwoździa. Ojciec powiedział mu wtedy, by wyjmował jeden gwóźdź za każdy dzień, w którym ani razu nie straci cierpliwości. Minęło wiele dni i nareszcie chłopiec mógł oznajmić ojcu, że wyjął wszystkie gwoździe z płotu. Wtedy ojciec zaprowadził go do ogrodu i rzekł: -Synu, zachowałeś się dobrze, ale spójrz ile dziur pozostawiłeś w tym płocie. Nigdy nie będzie tak samo. Gdy pokłócisz się z kimś i powiesz mu niemiłe słowa, pozostaną rany i blizny –jak te dziury w płocie. Możesz zranić kogoś, a potem zaleczyć obrażenia, ale zawsze pozostają blizny. Nie ma znaczenia, ile razy powiesz „przepraszam” –blizny pozostaną. Rany spowodowane słowem, bolą tak samo, jak rany fizyczne. To była wielka nauka dla małego chłopca.

CZY ZNASZ TE KSIĄŻKI DETEKTYWISTYCZNE?

Jeśli nie znasz wszystkich książek, to poszperaj w Internecie i znajdź odpowiedzi. Powodzenia!

1.Seria książek Grzegorza Kasdepke skierowana jest dla najmłodszych. Bohaterem jest detektyw, który rozwiązuje wątki na pozór "kryminalne", a tak naprawdę dotyczące zjawisk, z jakimi młodzi czytelnicy spotykają się na co dzień.

Ten detektyw nazywa się

  1. Rogatywka
  2. Pozytywka
  3. Blomkvist

2.Martin Widmark napisał serię książek o dwójce dzieci żyjących w mieście Valleby i pomagających policji w rozwiązywaniu różnych zagadek. Tytuł każdego z tomów tej serii rozpoczyna się od słowa „Tajemnica”.

Jakie mają imiona dzieci, które prowadzą własne biuro detektywistyczne?

3.To najstarsza powieść z tego zestawu. Bohaterem książki Ericha Kästnera jest chłopiec, który został okradziony w pociągu jadącym do Berlina i na własną rękę, bez pomocy policji, próbuje złapać złodzieja. Przygodom chłopca towarzyszy dreszczyk emocji i dużo dobrego humoru. Jak na imię miał ten chłopiec?

  1. Paul
  2. Emil
  3. Felix

4.Åke Holmberg napisał serię książek, których bohaterem jest najsprytniejszy ze szwedzkich detektywów –Ture  Sventon. Trzy spośród wszystkich tomów w tytule mają nazwy europejskich stolic, w których toczy się akcja. Wybierz, w których:

  1. Londyn, Paryż, Sztokholm
  2. Londyn, Oslo, Berlin
  3. Londyn, Paryż, Berlin

5.Kolejne biuro detektywistyczne, tym razem „Biuro detektywistyczne nr 2”, którego autorami są Jørn Lier Horst i Hans Jørgen Sandnes.

Tytuł każdej książki z tej serii rozpoczyna słowo „Operacja”, a młodymi detektywami, rozwiązującymi zagadki, z którymi nie może sobie poradzić policja, są Tiril i Oliver. Towarzyszy im Otto.

Kim jest Otto?

  1. młodszym bratem Olivera
  2. kolegą Tiril
  3. psem tropiącym

6.Martin Widmark napisał też serię książek przeznaczonych dla nieco starszych czytelników, którzy mogą śledzić losy nastolatków, tytułowych Dawida i Larisy.

Tłem do trzymających w napięciu przygód jest problematyka popularnonaukowa.

 W którym tomie poznajemy tych bohaterów / który ukazał się jako pierwszy?

a."Trzynasty gość"

b."Pod szklanym niebem"

c."Antykwariat pod Błękitnym Lustrem"

7.Jørn Lier Horst, były policjant, obecnie znany pisarz, autor powieści kryminalnych dla dorosłych, napisał też dwie serie przeznaczone dla młodszych czytelników: wspomniane w pytaniu nr 5 „Biuro detektywistyczne nr 2” oraz „Clue”.

 CLUE to angielskie słowo oznaczające wskazówkę lub trop prowadzący do rozwiązania zagadki. CLUE to również pierwsze litery imion czworga bohaterów serii: Cecilii, Leo, Une ipsa Egona.

Z jakiego kraju pochodzi autor?

  1. z Norwegii
  2. ze Szwecji
  3. z Wielkiej Brytanii

8.Dużą popularnością wśród młodych czytelników cieszą się komiksy paragrafowe, w których czytający sam wybiera, jak dalej potoczy się akcja. Znany detektyw Sherlock Holmes został również bohaterem takich komiksów.

Jak nazywa się tytułowa konkurentka Holmesa?

9.Przed trudnymi zadaniami stają bohaterowie polskiej serii książek autorstwa Rafała Kosika „Felix, Net i Nika”.

ZAGADKI LOGICZNE

  1. Ile jabłek możesz zjeść gdy masz pusty żołądek?
  2. Dlaczego podręcznik do matematyki bywa smutny?
  3. Jeśli kupisz koguta i spodziewasz się, że złoży 5 jajek na tydzień, ile zbierzesz jajek przez miesiąc?
  4. Zawsze przyjdzie, ale nigdy nie przyjdzie dzisiaj. Co to takiego?

5.Szły gęsi gęsiego –jedna za drugą. Ile było gęsi?

  1. Ile zwierząt Mojżesz zabrał do arki?
  2. Mama Kasi ma pięć córek. Jeśli imiona jej córek to odpowiednio Klara, Karolina, Klaudia, Kinga to jakie będzie imię piątej córki?

Odpowiedzi: 1.Jedno. Potem żołądek już nie będzie pusty. 2.Bo ma tak wiele problemów do rozwiązania. 3. Żadnego. Koguty nie znoszą jaj. 4. Jutro. 5.Trzy. 6.Żadnego, bo to Noe płynął arką.7. Kasia -bo na początku pisze „mama Kasi”