„Nigdy więcej”. 77. rocznica pacyfikacji wsi Rokietnica i Czelatyce – Pamiętamy!
autor: Bożena Lotycz dodano: odsłon: 639 Ocalić od zapomnienia
8 marca 1943 r. okupant hitlerowski dokonał bestialskiej zbrodni na bezbronnej ludności Rokietnicy i Czelatyc . W wyniku przeprowadzonej pacyfikacji obydwu wsi, z rąk niemieckich gestapowców i ukraińskich nacjonalistów zginęło 60 kobiet, dzieci i mężczyzn - naszych rodaków.
Nauczyciele i społeczność uczniowska SP w Rokietnicy bardzo aktywnie włączyli się w przygotowania i realizację uroczystych obchodów rocznicy pacyfikacji wsi Rokietnica, zorganizowanych przez Wójta Gminy i Radę Gminy Rokietnica oraz Dyrekcję Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokietnicy. Tegoroczne obchody miały niezwykle uroczysty charakter. Wzięli w nich udział zaproszeni znamienici goście, reprezentujący biura poselskie i władze samorządowe naszego regionu, oficerowie Wojska Polskiego, Wojsk Obrony Terytorialnej i Policji, dyrektorzy szkół z terenu gminy, poczty sztandarowe Wojska Polskiego, Ochotniczych Straży Pożarnych i szkół z terenu gminy, radni Rady Gminy oraz licznie przybyli mieszkańcy Rokietnicy, rodziny pomordowanych i świadkowie naoczni pacyfikacji.
Po mszy św. w intencji poległych, i uroczystości na cmentarzu w asyście wojskowej i z udziałem Gminnej Orkiestry Dętej przy Mogile Poległych podczas Pacyfikacji Wsi Rokietnica, uczestnicy obchodów przybyli do Szkoły Podstawowej. Dyrektor p. Anna Żołyniak i uczniowie zaprosili do zwiedzenia Szkolnej Izby Pamięci i wpisania się do Księgi Pamiątkowej. Wszystkich obecnych na uroczystości powitał Wójt Gminy p. Witold Szajny. Głos zabrali zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak, Marszałek Woj. Podkarpackiego Anna Huk, Starosta Jarosławski Stanisław Kłopot oraz Dyrektor Biura Posła na Sejm RP Tadeusza Chrzana –Monika Romaniec. W swoich wystąpieniach podkreślali potrzebę kultywowania pamięci naszych rodaków, którzy w czasach największego zagrożenia bytu państwa i narodu złożyli ofiarę z własnego życia w walce o wolność i niepodległość.
Następnie Dyrektor p. Anna Żołyniak zaprosiła do obejrzenia i wysłuchania spektaklu „Nigdy więcej” w wykonaniu uczniów kl. III, V, VII i VIII, przygotowanego przez nauczycieli p. Bożenę Ochotę, Lidię Kapłon i Bożenę Lotycz. Bardzo wymowny i poruszający scenariusz inscenizacji ukazał miejsca i wydarzenia z dnia 8. marca 1943 roku w Rokietnicy: egzekucję w dworze Uznańskich, opowiedzianą przez mieszkańca wsi, rozstrzelanie pracowników rokietnickiej mleczarni, mord mieszkańców wioski, w tym dzieci i kobiet. Uczniowie opowiedzieli o tym, jak z narażeniem życia własnego i najbliższych, żołnierze rokietnickiej placówki Armii Krajowej stawiali opór okupantowi. Profesjonalnie odegrali swoje role uczniowie Michał Napora , Maryla Karpińska i Norbert Lizun. Przedstawione wydarzenia oraz zaśpiewane i zagrane przez młodych artystów pieśni i piosenki, wycisnęły łzy z oczu niejednego widza. Wzruszającej atmosfery inscenizacji dopełniła piękna scenografia oraz prezentacja multimedialna. Przesłaniem spektaklu były słowa naszej noblistki W. Szymborskiej: „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci”. Uczniowie i nauczyciele SP w Rokietnicy pamiętają. Uczestnicy obchodów obejrzeli również przygotowaną przez Dyrekcję i nauczycieli szkoły wystawę „Nasze Dziedzictwo – Kościół Parafialny w Rokietnicy”. Wystawa ukazuje remont zabytkowego Kościoła Parafialnego w Rokietnicy, który – dzięki staraniom ks. Proboszcza Jacka Chochołka, ofiarności mieszkańców parafii i pomocy finansowej instytucji państwowych – został przywrócony do dawnej świetności i stanowi żywe świadectwo ponad 600-letniej historii wsi i parafii Rokietnica.
W poprzednich latach organizatorem obchodów rocznicowych była Szkoła Podstawowa w Rokietnicy. Młodzież szkolna i nauczyciele od wielu lat troszczą się także o Mogiłę Pomordowanych. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i uczniów, szkoła co roku kultywuje pamięć ofiar pacyfikacji i oddaje cześć bohaterom w kolejne rocznice tragedii.