MŁODZI GŁOSUJĄ

13 października 2019 r. odbędą się w naszym kraju wybory parlamentarne. Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie od 25 lat zaprasza polskie szkoły do prowadzenia działań profrekwencyjnych przed wyborami. Nasza szkoła, jako jedyna ze szkół podstawowych  w powiecie jarosławskim, zgłosiła się do wzięcia udziału w akcji „Młodzi głosują”. Przygotowało ją  i przeprowadziło dziewięcioro uczniów klasy VIII: Wiktoria Dyl, Sylwester Godzień , Magdalena Karuś, Jakub Kozioł, Norbert Lizun, Michał Napora, Dawid Sykała, Oliwia Sykała i Daria Wiśniewska. Koordynatorem projektu  była pani Bożena Lotycz.

Celem przeprowadzonej akcji było zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach, poprzez:

• umożliwienie uczniom udziału w wyborach szkolnych i oddania głosu na konkretne komitety wyborcze;
  • dostarczenie informacji na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów  (gazetka informacyjna, audycja radiowa);
  • zaangażowanie w działania na rzecz wysokiej frekwencji wyborczej, skierowane do dorosłych wyborców (sondaż przeprowadzony wśród rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły).

Symulacja wyborów parlamentarnych w naszej szkole odbyła się 10. października 2019 r. Wzięli w niej udział uczniowie klas IV-VIII, którzy oddali głosy na wybrane przez siebie komitety wyborcze. Frekwencja przy urnie wyborczej wyniosła 78%, co stanowi bardzo dobry przykład dla dorosłych wyborców.