Wolontariusze z rokietnickiego gimnazjum na ogólnopolskiej konferencji

6 grudnia 2016 r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie odbyła się ogólnopolska konferencja „Wolontariat - przestrzeń czynienia dobra”. Naszą szkołę reprezentowali: p. dyr. Anna Żołyniak, nauczyciel p. Bożena Lotycz i uczniowie klas drugich gimnazjum: Klaudia Napora, Daria Potoczny, Dawid Blajer i Karol Kijanka. Wydarzenie to zorganizowane zostało przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty p. Małgorzatę Rauch. Swoją obecnością zaszczyciła je pani wiceminister edukacji Teresa Wargocka, która w swoim wystąpieniu inaugurującym konferencję powiedziała:

Wolontariat to postawa człowieka, który codziennie zauważa obok siebie drugą osobę. Jest również wrażliwy na jej potrzeby, potrafi dostrzec to, że często prosty gest, wyciągnięcie dłoni, jest konieczne i może być oczekiwane. Wolontariat to przede wszystkim wartości, które pomagają dostrzegać godność innego człowieka.

Na konferencję przybyli też parlamentarzyści, włodarze Podkarpacia, kuratorzy oświaty z całej Polski i wielu ludzi mocno zaangażowanych w działalność wolontariacką. Nasza delegacja miała możliwość wysłuchania wielu ciekawych prelekcji, wywiadów, prezentacji.

Pracując w panelu tematycznym „Wolontariat jako kapitał ludzki” uczestniczyła w dyskusji „Co dajemy, co bierzemy, co nam daje wolontariat”.

Kolejnym punktem konferencji była debata oksfordzka zaprezentowana przez rzeszowskich licealistów, która wzbogaciła wiedzę naszej młodzieży o taką formę wypowiedzi.

Rok szkolny 2016/2017 został przez minister Annę Zalewską ogłoszony Rokiem Wolontariatu. Gimnazjum w Rokietnicy angażuje się w akcje, których celem jest bezinteresowne niesienie pomocy potrzebującym. Cieszymy się, że nasza aktywna działalność wolontariacka została dostrzeżona i doceniona, co skutkowało zaproszeniem szkoły na ogólnopolską konferencję.