Sukces naszych młodych historyków w Krakowie
autor: Bożena Lotycz dodano: zdjęć: 64 odsłon: 905 Konkurs historyczno - patriotyczny
„Utracone dziedzictwo – losy polskich ziemian w XX wieku” to hasło ogólnopolskiego konkursu historycznego zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie i KO w Krakowie. Do konkursu tego przystąpiła czwórka uczniów naszego gimnazjum: Kamila Kapłon, Piotr Skupień, Adrian Kołcz i Piotr Warzocha, którzy pod kierunkiem Bożeny Lotycz – nauczycielki historii nakręcili reportaż filmowy pt. „Uznańscy – cena patriotyzmu”. Poświęcili go ostatnim właścicielom ziemskim w Rokietnicy rodzinie Uznańskich. Przedstawili życie Eustachego Uznańskiego i jego rodziny w Rokietnicy, ich oddanie w walce konspiracyjnej z Niemcami podczas II wojny światowej, którego konsekwencją było zamordowanie członków rodziny w trakcie pacyfikacji 8 marca 1943 r., a następnie wysiedlenie bohaterów reportażu z rodzinnego domu, ich tułaczka i ciężkie życie w powojennej Polsce. Uczniowie z wielkim trudem gromadzili materiały i docierali do osób, które udzieliły im informacji na ten temat. Nawiązali znajomość z Panią Barbarą Czaykowską – Kłoś, wnuczką Eustachego Uznańskiego.
Ich praca została doceniona na szczeblu wojewódzkim i zakwalifikowała się do etapu ogólnopolskiego.
10 czerwca 2016 r. młodzi historycy pod opieką p. B. Lotycz i w towarzystwie P. dyrektor Anny Żołyniak oraz ks. proboszcza Jacka Chochołka, który wystąpił w reportażu, pojechali do Krakowa na długo oczekiwany ogólnopolski finał konkursu. Konkurencja była duża, ale nasi uczniowie profesjonalnie zaprezentowali swoją pracę i zajęli II miejsce. Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród miało miejsce we dworze Państwa Elżbiety i Antoniego Potockich w Krakowie – Olszy.
Po finale konkursu nasi szczęśliwi triumfatorzy z entuzjazmem zwiedzali i podziwiali piękne zakątki starego Krakowa.
Praca została przygotowana i wykorzystana w Ogólnopolskim Konkursie „Utracone dziedzictwo – losy polskich ziemian w XX wieku” zorganizowanym przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Krakowie, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie Oddział Kraków oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie.