II Interdyscyplinarny Konkurs Historyczny "Odkrywamy średniowiecze"

23 kwietnia 2015 r. w Średniowiecznej Warowni w Inwałdzie odbyła się II edycja Interdyscyplinarnego Konkursu "Odkrywamy średniowiecze". Organizatorami konkursu byli Warownia Inwałd oraz Szkoła Podstawowa nr. 4 w Andrychowie. Patronat nad konkursem objęli Burmistrz Andrychowa oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Konkurs przeprowadzono w trzech etapach. Etap pierwszy to wykonanie prac w formie albumu o tematyce "Życie na zamku średniowiecznym". Z pośród prac naszej szkoły wybrano pracę Emilii Długosz i Aleksandry Karuś, uczennic klasy VI. Praca ta następnie została wysłana na adres Warowni Inwałd. Komisja konkursowa w Inwałdzie pracę Aleksandry i Emilii oceniła bardzo wysoko, bo zajęły 16 miejsce z pośród 448 prac. Tak wysokie miejsce dało możliwość naszym uczennicom uczestniczyć w II etapie finałowym konkursu w Warowni Inwałd. Na drugi etap zgłosiło się 213 dzieci ze 115 szkół z województwa podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego. Uczniowie pokonując II etap finałowy mieli za zadanie rozwiązać test wiedzy z zakresu historii średniowiecznej. Do III etapu przeszło dziesięciu najlepszych finalistów. Ścisły etap finałowy przeprowadzono w formie teleturnieju "1 z 10".

Wszyscy uczestnicy konkursu mieli możliwość skorzystać z atrakcji Warowni. Dzieci zwiedziły:

• Polskę w miniaturze
  • Świat w miniaturze
  • Wystawę Tutenchamona
  • Egipt Horror Show
  • Zielony labirynt
  • Super ślizg
  • Zbrojownię - pokaz multimedialny światło-dźwięk
  • Salę tortur
  • Basztę i tarasy widokowe
  • Osadę średniowieczną: chatę garncarza, kowala, tkacza, szewca i powroźnika
  • Park Ruchomych Smoków

Po tych atrakcjach zostały ugoszczone smacznym obiadem. Na zakończenie pobytu, wszyscy uczestnicy dostali dyplomy uczestnictwa, a najlepsi cenne nagrody. Wiele dzieci uważało sam pobyt w tak ciekawym miejscu za nagrodę. Był to niezapomniany dzień dla uczestników, dał możliwość zmierzenia się z wiedzą historyczną, ale również zwiedzenia tak ciekawego miejsca. W drodze powrotnej nasi finaliści odwiedzili wadowicki kościół o którym wiele mówił św. Jana Pawła II.

Joanna Skupień