X Powiatowy Jubileuszowy Konkurs "Tradycje wielkanocne"

W czwartkowe południe 26 marca 2015 r. odbyło się podsumowanie X Edycji Powiatowego Konkursu "Tradycje Wielkanocne". Organizatorem konkursu było Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jarosławiu pod patronatem Starostwa Jarosławskiego. Celem konkursu było propagowanie tradycji ludowej związanej z obyczajami wielkanocnymi w środowisku lokalnym. Konkurs został podzielony na dwie kategorie: "Palma Wielkanocna", "Stroik Wielkanocny" i był adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Jury dokonywało wyboru spośród 66 zgłoszonych palm i 159 stroików wielkanocnych. W konkursie wzięło udział 25 szkół. Jury pracowało w składzie: Pan Konrad Sawiński - Naczelnik Wydział Promocji, Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej Powiatu Jarosławskiego, Pan Adam Pióro - Naczelnik Oświaty Powiatu Jarosławskiego, Pani Dorota Kaleta - Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jarosławiu, Pani Aleksandra Michalska - koordynator konkursu, Pani Janina Kozorowska - koordynator konkursu, Pani Justyna Strawa - członek komisji. Oceniając prace wg następujących kryteriów: zgodność z tradycją, walory artystyczne i estetyka wykonania, pomysłowość i ogólną kompozycję przyznano nagrody i wyróżnienia ufundowane przez Starostę Jarosławskiego - Tadeusza Chrzana. W imieniu Starosty Jarosławskiego nagrody wręczyli Etatowy Członek Zarządu Powiatu Mariusz Trojaki Skarbnik Agnieszka Mroczka.

Kategoria: Stroik Wielkanocny

Szkoły gimnazjalne:

I miejsce: Adrian Horbowy - Zespół Szkół w Rokietnicy

II miejsce: Koło plastyczne - Publiczne Gimnazjum w Boratynie

III miejsce: Patryk Puszyński - Publiczne Gimnazjum nr 1 w Jarosławiu

Dopełnieniem uroczystości była wystawa palm i stroików wielkanocnych oraz kiermasz wypieków świątecznych przygotowanych przez młodzież Technikum nr 7. Uczestnicy imprezy mieli okazję wysłuchać koncertu w wykonaniu uczniów szkoły Bartłomieja Żelazko - klarnet i saksofon, Tomasza Kuźmy - saksofon, Huberta Jarosza - instrumenty klawiszowe oraz Emanuela Orlewicza - cymbały.

Przygotowano na podstawie materiałów www.ckziujaroslaw.pl/archiwum/palma2015.htm

Dariusz Balicki