Warsztaty naukowe „Różne losy współmieszkańców ziemi jarosławskiej i lubaczowskiej podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu"

Na zaproszenie władz Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu delegacja młodzieży z rokietnickiego gimnazjum 17.10.2014 r. wzięła udział w warsztatach naukowych, ,Różne losy współmieszkańców Ziemi Jarosławskiej i Lubaczowskiej podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu„ inaugurujących otwarcie Centrum Dialogu między Religiami i Narodami w jarosławskiej Alma Mater. Naszą delegację serdecznie powitał gospodarz spotkania JM Rektor PWSTE prof. nadzw. dr hab. Wacław Wierzbieniec. Uczennice z klas III: Paulina Bobko, Gabriela Kapłon, Klaudia Wota, Paulina Furtak, Paulina Krysa, Karolina Niemczycka, Natalia Sokulska i nauczyciele p. Bożena Lotycz i p. Dariusz Balicki z zainteresowaniem wysłuchali wystąpień licznych prelegentów mówiących o potrzebie dialogu między narodami i religiami. Szczególne wrażenie zrobiły na nich osobiste wspomnienia p. Eugeniusza Kinasza, który opowiadał o wywózkach i pobycie na Syberii Polaków w czasie II wojny światowej oraz polskiej Żydówki z Izraela p. Ory Regev, autorki wspomnieniowej książki, ,A rzeka nadal płynie”, która mówiła o wzruszającej podróży do rodzinnych stron jej matki w Polsce. Jednak największe emocje wywołało wystąpienie w stroju pielgrzyma Drogi Św. Jakuba p. D. Balickiego, współtwórcy szlaku, ,Podkarpacka Droga Św. Jakuba”, który wraz z wielkim entuzjastą i twórcą szlaku jakubowego P. Jackiem Hołubem wręczyli Rektorowi i Kanclerzowi jarosławskiej uczelni honorowe tytuły „Przyjaciel drogi św. Jakuba Via Regia ziemi jarosławskiej”. P. Jacek Hołub, zaprzyjaźniony z rokietnickim gimnazjum pracownik PWSTE, był naszym przewodnikiem po nowootwartym Centrum Dialogu, gdzie obejrzeliśmy okolicznościowe wystawy. Dziękujemy za zaproszenie i liczymy na dalszą owocną współpracę z jarosławską uczelnią.

Bożena Lotycz