„Dąb Katyński” - Patriotyczna uroczystość w Rokietnicy
autor: Magdalena Trzak dodano: zdjęć: 125 odsłon: 520
2 grudnia 2009 r. w Rokietnica odbyła się uroczystość odsłonięcia obelisku i posadzenia dębu upamiętniająca zamordowanie przez NKWD aspiranta policji Stanisława Lepszego. Dramat dokonał się w kwietniu 1940 r. w miejscowości TWER. Uroczystości poprzedziła msza św. celebrowana przez ks. dziekana Kazimierza Lewczaka.
Obelisk znajduje się na terenie Zespołu Szkół w Rokietnicy. Jest symbolem naszej tragicznej przeszłości – mówi dyrektor szkoły Bogumiła Grymuza. - Jestem przekonana, że młodzież naszej szkoły będzie pielęgnować te symbole z nadzieją, że na polskiej ziemi już nigdy nie trzeba będzie stawiać im podobnych.
Na uroczystość licznie przybyli goście, w tym członkowie rodziny zamordowanego aspiranta S. Lepszego. Z zaproszenia skorzystali również przedstawiciele Kuratorium Oświaty, Starostwa Powiatowego i Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu oraz przedstawiciele władzy samorządowej z wójtem gminy Bożeną Gmyrek na czele.
Utwór „Śpij kolego w ciemnym grobie” zagrał na trąbce uczeń klasy VI Dariusz Kurzydło. Symboliczną urnę przy katyńskim dębie zakopali Bożena Gmyrek i bratanek ś.p. S. Lepszego Stanisław Lepszy. Pomnik otoczony policyjną i uczniowską wartą honorową odsłonili Bogumiła Grymuza i wizytator KO Andrzej Huk.
Kolejnym punktem uroczystości był występ artystyczny w wykonaniu uczniów rokietnickiej szkoły połączony z prezentacją audiowizualną z życia S. Lepszego i mordów dokonywanych na wschodzie. Program ten przygotowali nauczyciele: J. Skupień, L. Kosteczko i D. Balicki.
Losy bohatera uroczystości przedstawił jego bratanek Stanisław Lepszy, który przypomniał, że jego wuj
urodził się w Rokietnicy. Miał 8-ro rodzeństwa. W rokietnickiej świątyni przyjął I Komunię św. Po odbyciu służby wojskowej wstąpił do policji i został oddelegowany do pracy w Kołomyi (Ukraina). Tam poznał żonę z którą miał 2 dzieci. Po napaści Związku Radzieckiego na Polskę 17.09.1939 r. funkcjonariusze policji zostają wcieleni do wojska. Z wojska S. Lepszy przedostaje się do Rumuni, ale po kilku dniach wraca do żony i dzieci. Tutaj, zdradzony przez Ukraińca zostaje aresztowany przez NKWD i wywieziony do obozu, tam po kilku miesiącach, w kwietniu 1940 r. zostaje zamordowany. Żona z dziećmi i swoją matką zostaje wywieziona na Sybir. Tam matka umiera z głodu…
To jedynie fragment pasjonującej historycznej prelekcji którą mieli okazje wysłuchać goście i młodzież szkolna.
Zgromadzeni mieli okazję zwiedzić szkolną izbę muzealną oraz wystawkę okolicznościową zawierającą publikacje na temat mordów na wschodzie (udostępnione z prywatnego archiwum Zofii Rutkowskiej – Prezesa Koła Rodzin Katyński w Przemyślu) oraz pamiątki po zamordowanym aspirancie.
Rokietnicka uroczystość doskonale wpisała się w ogólnopolska akcję sadzenia dębów upamiętniających ofiary pomordowane na wschodzie.
Miłym akcentem było wręczenie przez dyrektora szkoły Bogumiłę Grymuza dyplomów „Przyjaciel szkoły”. Tym razem wyróżnieniami tymi uhonorowani zostali Bożena Gmyrek i Andrzej Huk.