Międzynarodowy Dzień Liczby Pi
autor: Magdalena Dyl, Magdalena Czado dodano: odsłon: 76

„…Chcesz policzyć pole koła? Bez Pi tego nie dokonasz.
No, a obwód moi mili? Co byśmy bez Pi zrobili?...”
Liczba Pi jest na tyle wyjątkowa, że ma swoje święto! 14 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Data jest nieprzypadkowa, ponieważ według amerykańskiego zapisu daty 14 marca to 3,14 , czyli zaokrąglenie liczby Pi do dwóch miejsc po przecinku.
Liczba Pi po nocach nam się śni
3,14 w przybliżeniu
Obliczamy oka mgnieniu,
Każdy matematyk o tym śni
By dokończyć liczbe Pi.
Litera często używana,
Nie dla wszystkich dobrze znana
Grecy częściej używają,
Bo ja w alfabecie mają.
Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego (sławnego matematyka) i Alberta Einsteina (wybitnego fizyka).Liczba π nazywana jest czasami stałą Archimedesa, w uznaniu zasług Archimedesa z Syrakuz, który jako pierwszy badał własności i znaczenie tej liczby w matematyce. Jej kolejne określenie to – ludolfina – pochodzi od Ludolpha van Ceulena, który przedstawił tę liczbę z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Zapis tej liczby wyryto nawet na jego nagrobku. Liczba Pi jest wspomniana w Biblii (przy okazji budowy świątyni Salomona), została też upamiętniona w poezji, piosenkach, książkach i filmie. Pisała o niej Wisława Szymborska. Na całym świecie powstają tzw. pi-ematy, czyli wiersze, w których liczba liter w kolejnych wyrazach odpowiada kolejnym cyfrom liczby Pi po przecinku. Obchody tego dnia mają na celu popularyzację matematyki jako naukowej dziedziny. Również w Polsce z roku na rok „Dzień liczby Pi” staje się coraz bardziej popularny. Warto zatem zapamiętać poniższy wierszyk , który pozwala na podanie wartości liczby pi z dokładnością do 12 miejsc po przecinku.
Wisława Szymborska
Liczba Pi
Podziwu godna liczba Pi
trzy koma jeden cztery jeden.
Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe
pięć dziewięć dwa, ponieważ nigdy się nie kończy.
Nie pozwala się objąć sześć pięć trzy pięć spojrzeniem,
osiem dziewięć obliczeniem,
siedem dziewięć wyobraźnią,
a nawet trzy dwa trzy osiem żartem, czyli porównaniem
cztery sześć do czegokolwiek
dwa sześć cztery trzy na świecie.
My również pragniemy popularyzować to święto w naszej szkole.
Uczniowie przyłączyli się do świętowania, przygotowując plakaty promujące „Dzień Liczby Pi”. Rysowali kolorowe grafy, parkiet i „Miasto Pi nocą” związane z rozszerzeniem liczby Pi.