„Młodzi głosują”, czyli lekcja demokracji

Na przełomie września i października 2015 r. ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Młodzi głosują” organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Jego celem jest upowszechnianie wśród młodzieży szkolnej wiedzy o prawach i obowiązkach obywatela Rzeczypospolitej Polski, znaczenia wyborów w funkcjonowaniu demokratycznego państwa prawa oraz zasad organizacji wyborów. Nasze gimnazjum było jedną z 1443 w Polsce oraz jedną z 40 szkół na Podkarpaciu, które wzięły udział w projekcie. Symulację wyborów parlamentarnych w naszym gimnazjum poprzedziła akcja informacyjna wśród młodzieży (min. gazetka tematyczna, prezentacje multimedialne) oraz przeprowadzone w klasach lekcje na temat kompetencji Sejmu i Senatu RP i zasad wyborów. Wszystkie te działania przeprowadziła grupa projektowa „Młodzi głosują” z naszej szkoły w składzie:

• Kamila Kapłon
  • Eliza Stefanowska
  • Gabriela Kiper
  • Karolina Krysa
  • Julia Matyja

pod opieką koordynatora p. Bożeny Lotycz. 19.10.2015 r. grupa projektowa, wykorzystując materiały przesłane przez CEO, przeprowadziła symulację wyborów parlamentarnych, w których każdy uczeń gimnazjum miał prawo wziąć udział. Uprawnionych do głosowania było 131 młodych wyborców, oddano 90 głosów; frekwencja: 68,7%. Była to ciekawa lekcja demokracji i samorządności, przygotowująca przyszłych światłych obywateli RP do aktywnego udziału w życiu społecznym kraju.

Eliza Stefanowska, klasa II A