„Młodzi Głosują” w rokietnickim gimnazjum

W ramach ogólnopolskiego projektu "Młodzi Głosują" organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w gimnazjum w Rokietnicy zostały przeprowadzone wybory prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Ogólnie do tej akcji zgłosiło się 1559 szkół z całej Polski. W naszej szkole przygotowaniem wyborów zajęła się pięcioosobowa grupa uczniów z drugich klas gimnazjum. Byli to: Klaudia Blajer, Martyna Kaszuba, Aleksandra Warzocha, Gabriel Maj i Patryk Zaprzała. Koordynatorem projektu była p. Bożena Lotycz.

Aby przygotować gimnazjalistów do podjęcia odpowiedniej decyzji przeprowadzono szereg różnorodnych działań: została przygotowana gazetka tematyczna i prezentacja multimedialna, a 5-osobowy zespół biorący udział w programie prowadził lekcje w klasach gimnazjalnych na temat tegorocznych wyborów parlamentarnych, uprawnień prezydenta, prezydentów w historii Polski oraz obecnych kandydatów na prezydenta RP. Uczniowie bardzo zaangażowali się przygotowanie wyborów w naszej szkole i włożyli w to wiele pracy. Przygotowano karty wyborcze i lokal wyborczy z odpowiednimi warunkami do głosowania. W przedwyborczej akcji informacyjno-edukacyjnej oraz w trakcie wyborów wykorzystano materiały przesłane do szkoły przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.

30 kwietnia 2015 roku w godzinach od 8.45 do 12.25 w Zespole Szkół - Gimnazjum w Rokietnicy przeprowadzono wybory prezydenckie. Komisja wyborcza składała się z uczniów klas drugich, którzy od samego początku zajmowali się tym projektem, czyli z Klaudii, Martyny, Aleksandry, Gabrysia i Patryka. Do głosowania uprawnionych było 137 gimnazjalistów. Swój głos oddało 106 uczniów, czyli frekwencja wyniosła 77%. Ze wszystkich oddanych głosów tylko 7 okazało się nieważnych. Żaden z kandydatów nie otrzymał przynajmniej połowy ważnych głosów, dlatego w dn. 14 maja zostanie przeprowadzona II tura wyborów. W tym dniu uczniowie rokietnickiego gimnazjum wybiorą Prezydenta RP spośród dwóch kandydatów, którzy w I-ej turze otrzymali największą liczbę głosów.